Turneringar

Hösten 2018

VM (Vänersborgs-mästerskapen): 60 min + 30 s (ett parti per kväll). KM Långparti

10/9 VM rond 1, 60 min + 30 s

Joel – Walid 1-0
Jörgen – Sushovan 1-0
Fredrik J – Sture 0-1
Lars-Arne – Kenneth 1-0
Hans-Olof – Albin 1-0
Bo – Fredrik D 0-1

Sommaren 2019

Sommarblixten 2019, slutställning:
1. Jörgen, 39 p
2. Joel, 38 p
3. Sture, 37 p
4. Hans-Olof, 31,5 p
5. Bo, 27 p
6. Lars-Arne, 20,5 p
7. Albin, 10 p
8. Kenneth, 10 p
9. Mikael, 6 p
10. Walid, 4 p
11. Leif, 4 p
12. Fredrik J, 2 p

Våren 2019

Frida: 30 min + 10 s (två partier per kväll, samma motståndare). Ingen KM-status. Två partier mot samma motståndare – spelaren som står först har vit i det första partiet för kvällen.

15/1 Frida rond 1, 30 min + 10 s

Joel Bryntesson – Albin Andersson 1-0, 1-0
Sture Westerlind – Bo Flood 0-1, 1-0
Fredrik Danielsson – Jens Ekström 1-0, 0-1
Kenneth Frisk – Jörgen Isacsson 0-1, 0-1
Mikael Karlsson frirond

22/1 Frida rond 2, 30 min + 10 s

Jens Ekström – Kenneth Frisk 1-0, 1-0
Bo Flood – Fredrik Danielsson 0-1, 0-1
Albin Andersson – Sture Westerlind 0-1, 0-1
Mikael Karlsson – Jörgen Isacsson ½-½, 0-1
Joel Bryntesson frirond

29/1 Frida rond 3, 30 min + 10 s

Fredrik Danielsson – Albin Andersson ½-½, 1-0
Kenneth Frisk – Bo Flood 0-1, 0-1
Jörgen Isacsson – Jens Ekström 1-0, 0-1
Joel Bryntesson – Mikael Karlsson 1-0, ½-½
Sture Westerlind frirond

19/2 Frida rond 4, 30 min + 10 s

Joel Bryntesson – Sture Westerlind ½-½, 0-1
Bo Flood – Jörgen Isacsson 0-1, ½-½
Albin Andersson – Kenneth Frisk 1-0, 1-0
Mikael Karlsson – Jens Ekström 0-1, 1-0
Fredrik Danielsson frirond

12/3 Frida rond 5, 30 min + 10 s

Sture Westerlind – Mikael Karlsson ½-½, 1-0
Fredrik Danielsson – Joel Bryntesson 1-0, 1-0
Jörgen Isacsson – Albin Andersson 1-0, ½-½
Jens Ekström – Bo Flood 0-1, 1-0
Kenneth Frisk frirond

19/3 Frida rond 6, 30 min + 10 s

Joel Bryntesson – Kenneth Frisk 1-0, 1-0
Sture Westerlind – Fredrik Danielsson ½-½, 0-1
Albin Andersson – Jens Ekström 1-0, 0-1
Mikael Karlsson – Bo Flood 0-1, ½-½
Jörgen Isacsson frirond

26/3 Frida rond 7, 30 min + 10 s

Fredrik Danielsson – Mikael Karlsson 1-0, 1-0
Kenneth Frisk – Sture Westerlind 0-1, 0-1
Jörgen Isacsson – Joel Bryntesson 0-1, 0-1
Bo Flood – Albin Andersson 1-0, 0-1
Jens Ekström frirond

2/4 Frida rond 8, 30 min + 10 s

Joel Bryntesson – Jens Ekström 0-1, 1-0
Sture Westerlind – Jörgen Isacsson ½-½, 0-1
Fredrik Danielsson – Kenneth Frisk 1-0, 1-0
Mikael Karlsson – Albin Andersson ½-½, ½-½
Bo Flood frirond

16/4 Frida rond 9, 30 min + 10 s

Kenneth Frisk – Mikael Karlsson 0-1, 0-1
Jörgen Isacsson – Fredrik Danielsson 0-1, 0-1
Jens Ekström – Sture Westerlind 1-0, 0-1
Bo Flood – Joel Bryntesson 0-1, ½-½
Albin Andersson frirond

Slutställning efter 9 ronder:
1. Fredrik, 14 p
2. Joel, 10,5 p
3. Sture, 10 p
4. Jens, 9 p
5. Jörgen, 9 p
6. Bo, 7,5 p
7. Albin, 6 p
8. Mikael, 6 p
9. Kenneth, 0 p

KM Snabbschack: 15 min + 5 s (tre-fyra partier per kväll). KM Snabbschack

KM Snabbschack:

Slutställning efter 10 ronder:

1. Fredrik, 9,5 p
2. Jens, 7,5 p
3. Sture, 5 p
4. Mikael, 4 p

5. Bo, 5,5 p
6. Joel, 5,5 p
7. Albin, 2,5 p
8. Kenneth, 0,5 p

23/4 Frida-blixt 3 min + 2 s / Säsongsavslutning

Slutställning efter 7 ronder:

1. Fredrik, 6,5 p
2. Jörgen, 5,5 p
3. Jens, 5 p
4. Sture, 3 p
5. Joel, 3 p
6. Mikael, 3 p
7. Bo, 2 p
8. Kenneth, 0 p

Hösten 2018

VM (Vänersborgs-mästerskapen): 60 min + 30 s (ett parti per kväll). KM Långparti

11/9 VM rond 1, 60 min + 30 s

Hans-Olof Stolt – Bo Flood 1-0
Lars-Arne Gustafsson – Sait Zekovic 1-0
Bruno Svenningsson – Kenneth Frisk 1-0
Jörgen Isacsson – Fredrik Danielsson ½-½
Mikael Karlsson – Joel Bryntesson ½-½
Sture Westerlind – Albin Andersson 1-0

25/9 VM rond 2, 60 min + 30 s

Lars-Arne Gustafsson – Hans-Olof Stolt 0-1
Sture Westerlind – Bruno Svenningsson 1-0
Joel Bryntesson – Fredrik Danielsson 0-1
Mikael Karlsson – Jörgen Isacsson ½-½
Sait Zekovic – Bo Flood 0-1
Albin Andersson – Kenneth Frisk 1-0

9/10 VM rond 3, 60 min + 30 s

Hans-Olof Stolt – Sture Westerlind 1-0
Fredrik Danielsson – Lars-Arne Gustafsson 1-0
Jörgen Isacsson – Bruno Svenningsson 1-0
Bo Flood – Mikael Karlsson ½-½
Joel Bryntesson – Albin Andersson ½-½
Kenneth Frisk – Sait Zekovic 0-1

23/10 VM rond 4, 60 min + 30 s

Fredrik Danielsson – Hans-Olof Stolt 1-0
Jörgen Isacsson – Sture Westerlind 0-1
Albin Andersson – Mikael Karlsson 0-1
Bo Flood – Lars-Arne Gustafsson ½-½
Sait Zekovic – Bruno Svenningsson ½-½
Kenneth Frisk – Joel Bryntesson 0-1

6/11 VM rond 5, 60 min + 30 s

Sture Westerlind – Fredrik Danielsson 0-1
Mikael Karlsson – Hans-Olof Stolt ½-½
Bo Flood – Jörgen Isacsson 0-1
Bruno Svenningsson – Joel Bryntesson 0-1
Sait Zekovic – Albin Andersson 0-1 (w.o.)
Kenneth Frisk – Lars-Arne Gustafsson 0-1

20/11 VM rond 6, 60 min + 30 s

Fredrik Danielsson – Mikael Karlsson 1-0 (w.o.)
Hans-Olof Stolt – Jörgen Isacsson ½-½
Joel Bryntesson – Sture Westerlind 0-1
Lars-Arne Gustafsson – Albin Andersson 1-0
Bruno Svenningsson – Bo Flood 0-1
Kenneth Frisk frirond

4/12 VM rond 7, 60 min + 30 s

Bo Flood – Fredrik Danielsson 0-1
Joel Bryntesson – Hans-Olof Stolt 0-1
Lars-Arne Gustafsson – Sture Westerlind 0-1
Albin Andersson – Jörgen Isacsson 0-1
Mikael Karlsson – Kenneth Frisk 1-0
Bruno Svenningsson frirond

Slutställning efter 7 ronder:

1. Fredrik, 6,5 p
2. Hans-Olof, 5 p (26,5 kvp)
3. Sture, 5 p (25,0 kvp)
4. Jörgen, 4,5 p
5. Mikael, 4 p
6. Lars-Arne, 3,5 p
7. Bo, 3 p (26,0 kvp)
8. Joel, 3 p (25,5 kvp)
9. Albin, 2,5 p (21,5 kvp)
10. Bruno, 2,5 p (18,0 kvp)
11. Kenneth, 1 p
12. Sait (utgått)

KM Blixt:

16/10 KM Blixt, 3 min + 2 s

1. Christer, 6 p
2. Fredrik, 5,5 p
3. Joel, 4 p
4. Jörgen, 4 p
5. Mikael, 3,5 p
6. Bo, 3 p
7. Albin, 2 p
8. Rolf, 0 p

(KM-titeln till Fredrik som högst placerade klubbmedlem.)

Sommaren 2018

Våren 2018

Frida: 30 min + 10 s (A- och B-grupp, två partier per kväll, samma motståndare). Ingen KM-status. Två partier mot samma motståndare (om ej annat anges) – spelaren som står först har vit i det första partiet för kvällen.

Frida (grupp A):

16/1 Frida (grupp A) rond 1, 30 min + 10 s

Jörgen Isacsson – Frirond
Joel Bryntesson – Hans-Olof Stolt 0-1, ½-½
Sture Westerlind – Fredrik Danielsson 0-1, 0-1

30/1 Frida (grupp A) rond 2, 30 min + 10 s

Jörgen Isacsson – Joel Bryntesson 0-1, 1-0
Hans-Olof Stolt – Sture Westerlind 1-0, ½-½
Frirond – Fredrik Danielsson

13/2 Frida (grupp A) rond 3, 30 min + 10 s

Joel Bryntesson – Frirond
Sture Westerlind – Jörgen Isacsson 0-1, ½-½
Fredrik Danielsson – Hans-Olof Stolt ½-½, 1-0

27/2 Frida (grupp A) rond 4, 30 min + 10 s

Jörgen Isacsson – Fredrik Danielsson 0-1, ½-½
Joel Bryntesson – Sture Westerlind 1-0, ½-½
Frirond – Hans-Olof Stolt

13/3 Frida (grupp A) rond 5, 30 min + 10 s

Sture Westerlind – Frirond
Fredrik Danielsson – Joel Bryntesson 1-0, 1-0
Hans-Olof Stolt – Jörgen Isacsson 1-0, ½-½

Slutställning, 8 partier:

1. Fredrik, 7 p
2. Hans-Olof, 5 p
3. Jörgen, 3,5 p
4. Joel, 3 p
5. Sture, 1,5 p

Frida (grupp B):

16/1 Frida (grupp B) rond 1, 30 min + 10 s

Albin Andersson – Sait Zekovic 0-1, 0-1
Bo Flood – Kenneth Frisk 1-0, 1-0

30/1 Frida (grupp B) rond 2, 30 min + 10 s

Albin Andersson – Bo Flood 0-1, 0-1
Sait Zekovic – Kenneth Frisk 1-0, 1-0
Bo Flood – Sait Zekovic (ett parti) 1-0
Kenneth Frisk – Albin Andersson (ett parti) 0-1

13/2 Frida (grupp B) rond 3, 30 min + 10 s

Albin Andersson – Sait Zekovic 1-0, 0-1
Bo Flood – Kenneth Frisk (uppskjutet)

27/2 Frida (grupp B) rond 4, 30 min + 10 s

Albin Andersson – Kenneth Frisk (ett parti) 1-0
Sait Zekovic – Bo Flood (ett parti) 0-1
Albin Andersson – Bo Flood 0-1, 1-0
Sait Zekovic – Kenneth Frisk 1-0, 1-0

13/3 Frida (grupp B) rond 5, 30 min + 10 s

Bo Flood – Sait Zekovic 1-0, 1-0
Kenneth Frisk – Albin Andersson 0-1, 0-1

Slutställning, 12 partier:

1. Bo, 11 p
2. Sait, 7 p
3. Albin, 6 p
4. Kenneth, 0 p

KM Snabbschack: 15 min + 5 s (tre-fyra partier per kväll, olika motståndare). KM Snabbschack

KM Snabbschack:

Frida-blixt:

10/4 Frida-blixt, 3 min + 2 s

1. Fredrik, 10,5 p
2. Jörgen, 10 p
3. Sture, 6 p
4. Sait, 5,5 p
5. Joel, 5 p
6. Bo, 3,5 p
7. Albin, 1,5 p

KM Blixt:

17/4 KM Blixt, 3 min + 2 s

1. Jörgen, 10 p
2. Fredrik, 10 p
3. Sture, 8 p
4. Joel, 7,5 p
5. Sait, 7 p
6. Bo, 4,5 p
7. Albin, 2 p
8. Kenneth, 0 p

Hösten 2017

VM (Vänersborgs-mästerskapen): 60 min + 30 s (ett parti per kväll). KM Långparti

12/9 VM rond 1, 60 min + 30 s

Kenneth Frisk – Jörgen Isacsson 0-1
Bo Flood – Sture Westerlind 1-0
Lars-Arne Gustafsson – Fredrik Danielsson 0-1
Sait Zekovic – Mikael Karlsson 0-1

26/9 VM rond 2, 60 min + 30 s

Kenneth Frisk – Bo Flood 0-1
Fredrik Danielsson – Sait Zekovic 1-0
Sture Westerlind – Lars-Arne Gustafsson ½-½
Jörgen Isacsson – Mikael Karlsson ½-½

10/10 VM rond 3, 60 min + 30 s

Bo Flood – Jörgen Isacsson ½-½
Lars-Arne Gustafsson – Kenneth Frisk 1-0
Sait Zekovic – Sture Westerlind 0-1
Mikael Karlsson – Fredrik Danielsson 0-1

24/10 VM rond 4, 60 min + 30 s

Kenneth Frisk – Sait Zekovic ½-½
Bo Flood – Lars-Arne Gustafsson 0-1
Sture Westerlind – Mikael Karlsson ½-½
Jörgen Isacsson – Fredrik Danielsson 0-1

7/11 VM rond 5, 60 min + 30 s

Lars-Arne Gustafsson – Jörgen Isacsson 0-1
Sait Zekovic – Bo Flood 0-1
Mikael Karlsson – Kenneth Frisk 1-0
Fredrik Danielsson – Sture Westerlind 1-0

21/11 VM rond 6, 60 min + 30 s

Kenneth Frisk – Fredrik Danielsson 0-1
Bo Flood – Mikael Karlsson 1-0 (w.o.)
Lars-Arne Gustafsson – Sait Zekovic 1-0
Jörgen Isacsson – Sture Westerlind 1-0

5/12 VM rond 7, 60 min + 30 s

Sait Zekovic – Jörgen Isacsson 0-1
Mikael Karlsson – Lars-Arne Gustafsson ½-½
Fredrik Danielsson – Bo Flood 1-0
Sture Westerlind – Kenneth Frisk 1-0

Slutställning efter 7 ronder:

1. Fredrik, 7 p
2. Jörgen, 5 p
3. Bo, 4,5 p
4. Lars-Arne, 4 p
5. Mikael, 3,5 p
6. Sture, 3 p
7-8. Kenneth, 0,5 p
7-8. Sait, 0,5 p