Turneringar

Sommarschack 2023

16/5, 30/5, 13/6, 27/6, 11/7, 25/7, 1/8 och 15/8.

Hängpartier:

Sushovan – – -Leif

Sushovan – – – Adam

Fridaturneringen 2023:

Nästa två ronder spelas den 21 februari 2023.

Vänersborgs Mästerskapet 2023

Nästa rond spelas den 14 februari 2023.

Sommarschack 2022

Rond 1,  Rond 2,  Rond 3,  Rond 4,  Rond 5, Rond 6, Rond 7

Våren 2022    

Frida:  klicka för att visa tabellen

KM Snabbschack:      klicka för att visa tabellen

Fridablixten:               klicka för att visa tabellen

Blixt: 

Hösten 2021

VM (Vänersborgs-mästerskapen): 60 min + 30 s (ett parti per kväll). KM Långparti

Slutställning:

1   Joel 6 p

2  Sture 5,5 p

3  Hans-Olof 5,5 p

4  Jörgen 4 p

5  Bo 4 p

6   Zuher 4 p

7  Viktor 3 p

8  Fredrik 3 p

9  Kenneth 2 p

10. Grete  1p

VM rond 1,          60 min + 30 s

Vit   Svart
Joel 1-0 Grete
Zuher 1-0 Jörgen
Viktor 0-1 Hans-Olof
Sture 1-0 Bo
Fredrik 1-0 Kenneth
Hussein 1-0 wo Frirond

VM rond 2,           

Vit   Svart
Jörgen 1-0 Grete
Zuher 0-1 Joel
Hans-Olof 0-1 Sture
Bo 1-0 Viktor
Hussein 0-1 Fredrik
Kenneth 1-0 wo Frirond

12/10  VM rond 3,        

Vit   Svart
Grete 0-1 Kenneth
Sture 0-1 Joel
Bo 0-1 Jörgen
Fredrik 1-0 Zuher
Hans-Olof 1-0 Hussein
Viktor 1-0 wo Frirond

26/10 VM rond 4,         

Vit   Svart
Joel 1-0 Fredrik
Jörgen ½-½ Sture
Kenneth 0-1 Hans-Olof
Bo 1-0 Zuher
Viktor 1-0  wo Hussein
Grete 1-0 Frirond

9/11 VM rond 5,         

Vit   Svart
Hans-Olof 1-0 Joel
Sture 1-0 Fredrik
Grete 0-1 Bo
Kenneth 0-1 Jörgen
Zuher 1-0 Viktor
     

23/11 VM rond 6,       

Vit   Svart
Fredrik 0-1 wo Hans-Olof
Jörgen 0-1 Joel
Kenneth 0-1 Bo
Viktor 0-1 Sture
Grete 0-1 Zuher
     

07/12 VM rond 7, 

Vit   Svart
Joel 1-0 Bo
Jörgen ½-½ Hans-Olof
Sture 1-0 Kenneth
Grete 0-1 Viktor
Zuher 1-0 Frirond
     

————————————————————————————————————————————-

Snabbschack tisdagen den 5 oktober

Fyra ronder  15 min + 5 sek/drag

Slutställning

Joel

4,0 p

Sait

2,5 p

Sture

2,5 p

Hans-Olof

2,5 p

Jörgen

2,5 p

Sushouvan

2,0 p

Kenneth

2,0 p

Hussein

1,5 p

Grete

1,0 p

==============================================================

==============================================================

2019

KM Blixt:

15/10 KM Blixt, 3 min + 2 s

1. Fredrik D, 9,5 p
2. Sture, 9 p
3. Joel, 9 p
4. Jörgen, 8,5 p
5. Bo, 6,5 p
6. Lars-Arne, 6 p
7. Zuher, 4,5 p
8. Sushovan, 4 p
9. Fredrik J, 3,5 p
10. Anton, 3 p
11. Walid, 3 p
12. Kenneth, 0 p

Sommaren 2019

Sommarblixten 2019, slutställning:
1. Jörgen, 39 p
2. Joel, 38 p
3. Sture, 37 p
4. Hans-Olof, 31,5 p
5. Bo, 27 p
6. Lars-Arne, 20,5 p
7. Albin, 10 p
8. Kenneth, 10 p
9. Mikael, 6 p
10. Walid, 4 p
11. Leif, 4 p
12. Fredrik J, 2 p

Våren 2019

Frida: 30 min + 10 s (två partier per kväll, samma motståndare). Ingen KM-status. Två partier mot samma motståndare – spelaren som står först har vit i det första partiet för kvällen.

15/1 Frida rond 1, 30 min + 10 s

Joel Bryntesson – Albin Andersson 1-0, 1-0
Sture Westerlind – Bo Flood 0-1, 1-0
Fredrik Danielsson – Jens Ekström 1-0, 0-1
Kenneth Frisk – Jörgen Isacsson 0-1, 0-1
Mikael Karlsson frirond

22/1 Frida rond 2, 30 min + 10 s

Jens Ekström – Kenneth Frisk 1-0, 1-0
Bo Flood – Fredrik Danielsson 0-1, 0-1
Albin Andersson – Sture Westerlind 0-1, 0-1
Mikael Karlsson – Jörgen Isacsson ½-½, 0-1
Joel Bryntesson frirond

29/1 Frida rond 3, 30 min + 10 s

Fredrik Danielsson – Albin Andersson ½-½, 1-0
Kenneth Frisk – Bo Flood 0-1, 0-1
Jörgen Isacsson – Jens Ekström 1-0, 0-1
Joel Bryntesson – Mikael Karlsson 1-0, ½-½
Sture Westerlind frirond

19/2 Frida rond 4, 30 min + 10 s

Joel Bryntesson – Sture Westerlind ½-½, 0-1
Bo Flood – Jörgen Isacsson 0-1, ½-½
Albin Andersson – Kenneth Frisk 1-0, 1-0
Mikael Karlsson – Jens Ekström 0-1, 1-0
Fredrik Danielsson frirond

12/3 Frida rond 5, 30 min + 10 s

Sture Westerlind – Mikael Karlsson ½-½, 1-0
Fredrik Danielsson – Joel Bryntesson 1-0, 1-0
Jörgen Isacsson – Albin Andersson 1-0, ½-½
Jens Ekström – Bo Flood 0-1, 1-0
Kenneth Frisk frirond

19/3 Frida rond 6, 30 min + 10 s

Joel Bryntesson – Kenneth Frisk 1-0, 1-0
Sture Westerlind – Fredrik Danielsson ½-½, 0-1
Albin Andersson – Jens Ekström 1-0, 0-1
Mikael Karlsson – Bo Flood 0-1, ½-½
Jörgen Isacsson frirond

26/3 Frida rond 7, 30 min + 10 s

Fredrik Danielsson – Mikael Karlsson 1-0, 1-0
Kenneth Frisk – Sture Westerlind 0-1, 0-1
Jörgen Isacsson – Joel Bryntesson 0-1, 0-1
Bo Flood – Albin Andersson 1-0, 0-1
Jens Ekström frirond

2/4 Frida rond 8, 30 min + 10 s

Joel Bryntesson – Jens Ekström 0-1, 1-0
Sture Westerlind – Jörgen Isacsson ½-½, 0-1
Fredrik Danielsson – Kenneth Frisk 1-0, 1-0
Mikael Karlsson – Albin Andersson ½-½, ½-½
Bo Flood frirond

16/4 Frida rond 9, 30 min + 10 s

Kenneth Frisk – Mikael Karlsson 0-1, 0-1
Jörgen Isacsson – Fredrik Danielsson 0-1, 0-1
Jens Ekström – Sture Westerlind 1-0, 0-1
Bo Flood – Joel Bryntesson 0-1, ½-½
Albin Andersson frirond

Slutställning efter 9 ronder:
1. Fredrik, 14 p
2. Joel, 10,5 p
3. Sture, 10 p
4. Jens, 9 p
5. Jörgen, 9 p
6. Bo, 7,5 p
7. Albin, 6 p
8. Mikael, 6 p
9. Kenneth, 0 p

KM Snabbschack: 15 min + 5 s (tre-fyra partier per kväll). KM Snabbschack

KM Snabbschack:

Slutställning efter 10 ronder:

1. Fredrik, 9,5 p
2. Jens, 7,5 p
3. Sture, 5 p
4. Mikael, 4 p

5. Bo, 5,5 p
6. Joel, 5,5 p
7. Albin, 2,5 p
8. Kenneth, 0,5 p

23/4 Frida-blixt 3 min + 2 s / Säsongsavslutning

Slutställning efter 7 ronder:

1. Fredrik, 6,5 p
2. Jörgen, 5,5 p
3. Jens, 5 p
4. Sture, 3 p
5. Joel, 3 p
6. Mikael, 3 p
7. Bo, 2 p
8. Kenneth, 0 p

Hösten 2018

VM (Vänersborgs-mästerskapen): 60 min + 30 s (ett parti per kväll). KM Långparti

11/9 VM rond 1, 60 min + 30 s

Hans-Olof Stolt – Bo Flood 1-0
Lars-Arne Gustafsson – Sait Zekovic 1-0
Bruno Svenningsson – Kenneth Frisk 1-0
Jörgen Isacsson – Fredrik Danielsson ½-½
Mikael Karlsson – Joel Bryntesson ½-½
Sture Westerlind – Albin Andersson 1-0

25/9 VM rond 2, 60 min + 30 s

Lars-Arne Gustafsson – Hans-Olof Stolt 0-1
Sture Westerlind – Bruno Svenningsson 1-0
Joel Bryntesson – Fredrik Danielsson 0-1
Mikael Karlsson – Jörgen Isacsson ½-½
Sait Zekovic – Bo Flood 0-1
Albin Andersson – Kenneth Frisk 1-0

9/10 VM rond 3, 60 min + 30 s

Hans-Olof Stolt – Sture Westerlind 1-0
Fredrik Danielsson – Lars-Arne Gustafsson 1-0
Jörgen Isacsson – Bruno Svenningsson 1-0
Bo Flood – Mikael Karlsson ½-½
Joel Bryntesson – Albin Andersson ½-½
Kenneth Frisk – Sait Zekovic 0-1

23/10 VM rond 4, 60 min + 30 s

Fredrik Danielsson – Hans-Olof Stolt 1-0
Jörgen Isacsson – Sture Westerlind 0-1
Albin Andersson – Mikael Karlsson 0-1
Bo Flood – Lars-Arne Gustafsson ½-½
Sait Zekovic – Bruno Svenningsson ½-½
Kenneth Frisk – Joel Bryntesson 0-1

6/11 VM rond 5, 60 min + 30 s

Sture Westerlind – Fredrik Danielsson 0-1
Mikael Karlsson – Hans-Olof Stolt ½-½
Bo Flood – Jörgen Isacsson 0-1
Bruno Svenningsson – Joel Bryntesson 0-1
Sait Zekovic – Albin Andersson 0-1 (w.o.)
Kenneth Frisk – Lars-Arne Gustafsson 0-1

20/11 VM rond 6, 60 min + 30 s

Fredrik Danielsson – Mikael Karlsson 1-0 (w.o.)
Hans-Olof Stolt – Jörgen Isacsson ½-½
Joel Bryntesson – Sture Westerlind 0-1
Lars-Arne Gustafsson – Albin Andersson 1-0
Bruno Svenningsson – Bo Flood 0-1
Kenneth Frisk frirond

4/12 VM rond 7, 60 min + 30 s

Bo Flood – Fredrik Danielsson 0-1
Joel Bryntesson – Hans-Olof Stolt 0-1
Lars-Arne Gustafsson – Sture Westerlind 0-1
Albin Andersson – Jörgen Isacsson 0-1
Mikael Karlsson – Kenneth Frisk 1-0
Bruno Svenningsson frirond

Slutställning efter 7 ronder:

1. Fredrik, 6,5 p
2. Hans-Olof, 5 p (26,5 kvp)
3. Sture, 5 p (25,0 kvp)
4. Jörgen, 4,5 p
5. Mikael, 4 p
6. Lars-Arne, 3,5 p
7. Bo, 3 p (26,0 kvp)
8. Joel, 3 p (25,5 kvp)
9. Albin, 2,5 p (21,5 kvp)
10. Bruno, 2,5 p (18,0 kvp)
11. Kenneth, 1 p
12. Sait (utgått)

KM Blixt:

16/10 KM Blixt, 3 min + 2 s

1. Christer, 6 p
2. Fredrik, 5,5 p
3. Joel, 4 p
4. Jörgen, 4 p
5. Mikael, 3,5 p
6. Bo, 3 p
7. Albin, 2 p
8. Rolf, 0 p

(KM-titeln till Fredrik som högst placerade klubbmedlem.)

Sommaren 2018

Våren 2018

Frida: 30 min + 10 s (A- och B-grupp, två partier per kväll, samma motståndare). Ingen KM-status. Två partier mot samma motståndare (om ej annat anges) – spelaren som står först har vit i det första partiet för kvällen.

Frida (grupp A):

16/1 Frida (grupp A) rond 1, 30 min + 10 s

Jörgen Isacsson – Frirond
Joel Bryntesson – Hans-Olof Stolt 0-1, ½-½
Sture Westerlind – Fredrik Danielsson 0-1, 0-1

30/1 Frida (grupp A) rond 2, 30 min + 10 s

Jörgen Isacsson – Joel Bryntesson 0-1, 1-0
Hans-Olof Stolt – Sture Westerlind 1-0, ½-½
Frirond – Fredrik Danielsson

13/2 Frida (grupp A) rond 3, 30 min + 10 s

Joel Bryntesson – Frirond
Sture Westerlind – Jörgen Isacsson 0-1, ½-½
Fredrik Danielsson – Hans-Olof Stolt ½-½, 1-0

27/2 Frida (grupp A) rond 4, 30 min + 10 s

Jörgen Isacsson – Fredrik Danielsson 0-1, ½-½
Joel Bryntesson – Sture Westerlind 1-0, ½-½
Frirond – Hans-Olof Stolt

13/3 Frida (grupp A) rond 5, 30 min + 10 s

Sture Westerlind – Frirond
Fredrik Danielsson – Joel Bryntesson 1-0, 1-0
Hans-Olof Stolt – Jörgen Isacsson 1-0, ½-½

Slutställning, 8 partier:

1. Fredrik, 7 p
2. Hans-Olof, 5 p
3. Jörgen, 3,5 p
4. Joel, 3 p
5. Sture, 1,5 p

Frida (grupp B):

16/1 Frida (grupp B) rond 1, 30 min + 10 s

Albin Andersson – Sait Zekovic 0-1, 0-1
Bo Flood – Kenneth Frisk 1-0, 1-0

30/1 Frida (grupp B) rond 2, 30 min + 10 s

Albin Andersson – Bo Flood 0-1, 0-1
Sait Zekovic – Kenneth Frisk 1-0, 1-0
Bo Flood – Sait Zekovic (ett parti) 1-0
Kenneth Frisk – Albin Andersson (ett parti) 0-1

13/2 Frida (grupp B) rond 3, 30 min + 10 s

Albin Andersson – Sait Zekovic 1-0, 0-1
Bo Flood – Kenneth Frisk (uppskjutet)

27/2 Frida (grupp B) rond 4, 30 min + 10 s

Albin Andersson – Kenneth Frisk (ett parti) 1-0
Sait Zekovic – Bo Flood (ett parti) 0-1
Albin Andersson – Bo Flood 0-1, 1-0
Sait Zekovic – Kenneth Frisk 1-0, 1-0

13/3 Frida (grupp B) rond 5, 30 min + 10 s

Bo Flood – Sait Zekovic 1-0, 1-0
Kenneth Frisk – Albin Andersson 0-1, 0-1

Slutställning, 12 partier:

1. Bo, 11 p
2. Sait, 7 p
3. Albin, 6 p
4. Kenneth, 0 p

KM Snabbschack: 15 min + 5 s (tre-fyra partier per kväll, olika motståndare). KM Snabbschack

KM Snabbschack:

Frida-blixt:

10/4 Frida-blixt, 3 min + 2 s

1. Fredrik, 10,5 p
2. Jörgen, 10 p
3. Sture, 6 p
4. Sait, 5,5 p
5. Joel, 5 p
6. Bo, 3,5 p
7. Albin, 1,5 p

KM Blixt:

17/4 KM Blixt, 3 min + 2 s

1. Jörgen, 10 p
2. Fredrik, 10 p
3. Sture, 8 p
4. Joel, 7,5 p
5. Sait, 7 p
6. Bo, 4,5 p
7. Albin, 2 p
8. Kenneth, 0 p

Hösten 2017

VM (Vänersborgs-mästerskapen): 60 min + 30 s (ett parti per kväll). KM Långparti

12/9 VM rond 1, 60 min + 30 s

Kenneth Frisk – Jörgen Isacsson 0-1
Bo Flood – Sture Westerlind 1-0
Lars-Arne Gustafsson – Fredrik Danielsson 0-1
Sait Zekovic – Mikael Karlsson 0-1

26/9 VM rond 2, 60 min + 30 s

Kenneth Frisk – Bo Flood 0-1
Fredrik Danielsson – Sait Zekovic 1-0
Sture Westerlind – Lars-Arne Gustafsson ½-½
Jörgen Isacsson – Mikael Karlsson ½-½

10/10 VM rond 3, 60 min + 30 s

Bo Flood – Jörgen Isacsson ½-½
Lars-Arne Gustafsson – Kenneth Frisk 1-0
Sait Zekovic – Sture Westerlind 0-1
Mikael Karlsson – Fredrik Danielsson 0-1

24/10 VM rond 4, 60 min + 30 s

Kenneth Frisk – Sait Zekovic ½-½
Bo Flood – Lars-Arne Gustafsson 0-1
Sture Westerlind – Mikael Karlsson ½-½
Jörgen Isacsson – Fredrik Danielsson 0-1

7/11 VM rond 5, 60 min + 30 s

Lars-Arne Gustafsson – Jörgen Isacsson 0-1
Sait Zekovic – Bo Flood 0-1
Mikael Karlsson – Kenneth Frisk 1-0
Fredrik Danielsson – Sture Westerlind 1-0

21/11 VM rond 6, 60 min + 30 s

Kenneth Frisk – Fredrik Danielsson 0-1
Bo Flood – Mikael Karlsson 1-0 (w.o.)
Lars-Arne Gustafsson – Sait Zekovic 1-0
Jörgen Isacsson – Sture Westerlind 1-0

5/12 VM rond 7, 60 min + 30 s

Sait Zekovic – Jörgen Isacsson 0-1
Mikael Karlsson – Lars-Arne Gustafsson ½-½
Fredrik Danielsson – Bo Flood 1-0
Sture Westerlind – Kenneth Frisk 1-0

Slutställning efter 7 ronder:

1. Fredrik, 7 p
2. Jörgen, 5 p
3. Bo, 4,5 p
4. Lars-Arne, 4 p
5. Mikael, 3,5 p
6. Sture, 3 p
7-8. Kenneth, 0,5 p
7-8. Sait, 0,5 p

9/11 VM rond 5, 60 min + 30 s

23/11 VM rond 6, 60 min + 30 s

07/12 VM rond 7, 60 min + 30 s

Slutställning efter 7 ronder:

Snabbschack tisdagen den 5 oktober

Fyra ronder  15 min + 5 sek/drag

Slutställning

Joel

4,0 p

Sait

2,5 p

Sture

2,5 p

Hans-Olof

2,5 p

Jörgen

2,5 p

Sushouvan

2,0 p

Kenneth

2,0 p

Hussein

1,5 p

Grete

1,0 p

==============================================================

==============================================================

2019

KM Blixt:

15/10 KM Blixt, 3 min + 2 s

1. Fredrik D, 9,5 p
2. Sture, 9 p
3. Joel, 9 p
4. Jörgen, 8,5 p
5. Bo, 6,5 p
6. Lars-Arne, 6 p
7. Zuher, 4,5 p
8. Sushovan, 4 p
9. Fredrik J, 3,5 p
10. Anton, 3 p
11. Walid, 3 p
12. Kenneth, 0 p

Sommaren 2019

Sommarblixten 2019, slutställning:
1. Jörgen, 39 p
2. Joel, 38 p
3. Sture, 37 p
4. Hans-Olof, 31,5 p
5. Bo, 27 p
6. Lars-Arne, 20,5 p
7. Albin, 10 p
8. Kenneth, 10 p
9. Mikael, 6 p
10. Walid, 4 p
11. Leif, 4 p
12. Fredrik J, 2 p

Våren 2019

Frida: 30 min + 10 s (två partier per kväll, samma motståndare). Ingen KM-status. Två partier mot samma motståndare – spelaren som står först har vit i det första partiet för kvällen.

15/1 Frida rond 1, 30 min + 10 s

Joel Bryntesson – Albin Andersson 1-0, 1-0
Sture Westerlind – Bo Flood 0-1, 1-0
Fredrik Danielsson – Jens Ekström 1-0, 0-1
Kenneth Frisk – Jörgen Isacsson 0-1, 0-1
Mikael Karlsson frirond

22/1 Frida rond 2, 30 min + 10 s

Jens Ekström – Kenneth Frisk 1-0, 1-0
Bo Flood – Fredrik Danielsson 0-1, 0-1
Albin Andersson – Sture Westerlind 0-1, 0-1
Mikael Karlsson – Jörgen Isacsson ½-½, 0-1
Joel Bryntesson frirond

29/1 Frida rond 3, 30 min + 10 s

Fredrik Danielsson – Albin Andersson ½-½, 1-0
Kenneth Frisk – Bo Flood 0-1, 0-1
Jörgen Isacsson – Jens Ekström 1-0, 0-1
Joel Bryntesson – Mikael Karlsson 1-0, ½-½
Sture Westerlind frirond

19/2 Frida rond 4, 30 min + 10 s

Joel Bryntesson – Sture Westerlind ½-½, 0-1
Bo Flood – Jörgen Isacsson 0-1, ½-½
Albin Andersson – Kenneth Frisk 1-0, 1-0
Mikael Karlsson – Jens Ekström 0-1, 1-0
Fredrik Danielsson frirond

12/3 Frida rond 5, 30 min + 10 s

Sture Westerlind – Mikael Karlsson ½-½, 1-0
Fredrik Danielsson – Joel Bryntesson 1-0, 1-0
Jörgen Isacsson – Albin Andersson 1-0, ½-½
Jens Ekström – Bo Flood 0-1, 1-0
Kenneth Frisk frirond

19/3 Frida rond 6, 30 min + 10 s

Joel Bryntesson – Kenneth Frisk 1-0, 1-0
Sture Westerlind – Fredrik Danielsson ½-½, 0-1
Albin Andersson – Jens Ekström 1-0, 0-1
Mikael Karlsson – Bo Flood 0-1, ½-½
Jörgen Isacsson frirond

26/3 Frida rond 7, 30 min + 10 s

Fredrik Danielsson – Mikael Karlsson 1-0, 1-0
Kenneth Frisk – Sture Westerlind 0-1, 0-1
Jörgen Isacsson – Joel Bryntesson 0-1, 0-1
Bo Flood – Albin Andersson 1-0, 0-1
Jens Ekström frirond

2/4 Frida rond 8, 30 min + 10 s

Joel Bryntesson – Jens Ekström 0-1, 1-0
Sture Westerlind – Jörgen Isacsson ½-½, 0-1
Fredrik Danielsson – Kenneth Frisk 1-0, 1-0
Mikael Karlsson – Albin Andersson ½-½, ½-½
Bo Flood frirond

16/4 Frida rond 9, 30 min + 10 s

Kenneth Frisk – Mikael Karlsson 0-1, 0-1
Jörgen Isacsson – Fredrik Danielsson 0-1, 0-1
Jens Ekström – Sture Westerlind 1-0, 0-1
Bo Flood – Joel Bryntesson 0-1, ½-½
Albin Andersson frirond

Slutställning efter 9 ronder:
1. Fredrik, 14 p
2. Joel, 10,5 p
3. Sture, 10 p
4. Jens, 9 p
5. Jörgen, 9 p
6. Bo, 7,5 p
7. Albin, 6 p
8. Mikael, 6 p
9. Kenneth, 0 p

KM Snabbschack: 15 min + 5 s (tre-fyra partier per kväll). KM Snabbschack

KM Snabbschack:

Slutställning efter 10 ronder:

1. Fredrik, 9,5 p
2. Jens, 7,5 p
3. Sture, 5 p
4. Mikael, 4 p

5. Bo, 5,5 p
6. Joel, 5,5 p
7. Albin, 2,5 p
8. Kenneth, 0,5 p

23/4 Frida-blixt 3 min + 2 s / Säsongsavslutning

Slutställning efter 7 ronder:

1. Fredrik, 6,5 p
2. Jörgen, 5,5 p
3. Jens, 5 p
4. Sture, 3 p
5. Joel, 3 p
6. Mikael, 3 p
7. Bo, 2 p
8. Kenneth, 0 p

Hösten 2018

VM (Vänersborgs-mästerskapen): 60 min + 30 s (ett parti per kväll). KM Långparti

11/9 VM rond 1, 60 min + 30 s

Hans-Olof Stolt – Bo Flood 1-0
Lars-Arne Gustafsson – Sait Zekovic 1-0
Bruno Svenningsson – Kenneth Frisk 1-0
Jörgen Isacsson – Fredrik Danielsson ½-½
Mikael Karlsson – Joel Bryntesson ½-½
Sture Westerlind – Albin Andersson 1-0

25/9 VM rond 2, 60 min + 30 s

Lars-Arne Gustafsson – Hans-Olof Stolt 0-1
Sture Westerlind – Bruno Svenningsson 1-0
Joel Bryntesson – Fredrik Danielsson 0-1
Mikael Karlsson – Jörgen Isacsson ½-½
Sait Zekovic – Bo Flood 0-1
Albin Andersson – Kenneth Frisk 1-0

9/10 VM rond 3, 60 min + 30 s

Hans-Olof Stolt – Sture Westerlind 1-0
Fredrik Danielsson – Lars-Arne Gustafsson 1-0
Jörgen Isacsson – Bruno Svenningsson 1-0
Bo Flood – Mikael Karlsson ½-½
Joel Bryntesson – Albin Andersson ½-½
Kenneth Frisk – Sait Zekovic 0-1

23/10 VM rond 4, 60 min + 30 s

Fredrik Danielsson – Hans-Olof Stolt 1-0
Jörgen Isacsson – Sture Westerlind 0-1
Albin Andersson – Mikael Karlsson 0-1
Bo Flood – Lars-Arne Gustafsson ½-½
Sait Zekovic – Bruno Svenningsson ½-½
Kenneth Frisk – Joel Bryntesson 0-1

6/11 VM rond 5, 60 min + 30 s

Sture Westerlind – Fredrik Danielsson 0-1
Mikael Karlsson – Hans-Olof Stolt ½-½
Bo Flood – Jörgen Isacsson 0-1
Bruno Svenningsson – Joel Bryntesson 0-1
Sait Zekovic – Albin Andersson 0-1 (w.o.)
Kenneth Frisk – Lars-Arne Gustafsson 0-1

20/11 VM rond 6, 60 min + 30 s

Fredrik Danielsson – Mikael Karlsson 1-0 (w.o.)
Hans-Olof Stolt – Jörgen Isacsson ½-½
Joel Bryntesson – Sture Westerlind 0-1
Lars-Arne Gustafsson – Albin Andersson 1-0
Bruno Svenningsson – Bo Flood 0-1
Kenneth Frisk frirond

4/12 VM rond 7, 60 min + 30 s

Bo Flood – Fredrik Danielsson 0-1
Joel Bryntesson – Hans-Olof Stolt 0-1
Lars-Arne Gustafsson – Sture Westerlind 0-1
Albin Andersson – Jörgen Isacsson 0-1
Mikael Karlsson – Kenneth Frisk 1-0
Bruno Svenningsson frirond

Slutställning efter 7 ronder:

1. Fredrik, 6,5 p
2. Hans-Olof, 5 p (26,5 kvp)
3. Sture, 5 p (25,0 kvp)
4. Jörgen, 4,5 p
5. Mikael, 4 p
6. Lars-Arne, 3,5 p
7. Bo, 3 p (26,0 kvp)
8. Joel, 3 p (25,5 kvp)
9. Albin, 2,5 p (21,5 kvp)
10. Bruno, 2,5 p (18,0 kvp)
11. Kenneth, 1 p
12. Sait (utgått)

KM Blixt:

16/10 KM Blixt, 3 min + 2 s

1. Christer, 6 p
2. Fredrik, 5,5 p
3. Joel, 4 p
4. Jörgen, 4 p
5. Mikael, 3,5 p
6. Bo, 3 p
7. Albin, 2 p
8. Rolf, 0 p

(KM-titeln till Fredrik som högst placerade klubbmedlem.)

Sommaren 2018

Våren 2018

Frida: 30 min + 10 s (A- och B-grupp, två partier per kväll, samma motståndare). Ingen KM-status. Två partier mot samma motståndare (om ej annat anges) – spelaren som står först har vit i det första partiet för kvällen.

Frida (grupp A):

16/1 Frida (grupp A) rond 1, 30 min + 10 s

Jörgen Isacsson – Frirond
Joel Bryntesson – Hans-Olof Stolt 0-1, ½-½
Sture Westerlind – Fredrik Danielsson 0-1, 0-1

30/1 Frida (grupp A) rond 2, 30 min + 10 s

Jörgen Isacsson – Joel Bryntesson 0-1, 1-0
Hans-Olof Stolt – Sture Westerlind 1-0, ½-½
Frirond – Fredrik Danielsson

13/2 Frida (grupp A) rond 3, 30 min + 10 s

Joel Bryntesson – Frirond
Sture Westerlind – Jörgen Isacsson 0-1, ½-½
Fredrik Danielsson – Hans-Olof Stolt ½-½, 1-0

27/2 Frida (grupp A) rond 4, 30 min + 10 s

Jörgen Isacsson – Fredrik Danielsson 0-1, ½-½
Joel Bryntesson – Sture Westerlind 1-0, ½-½
Frirond – Hans-Olof Stolt

13/3 Frida (grupp A) rond 5, 30 min + 10 s

Sture Westerlind – Frirond
Fredrik Danielsson – Joel Bryntesson 1-0, 1-0
Hans-Olof Stolt – Jörgen Isacsson 1-0, ½-½

Slutställning, 8 partier:

1. Fredrik, 7 p
2. Hans-Olof, 5 p
3. Jörgen, 3,5 p
4. Joel, 3 p
5. Sture, 1,5 p

Frida (grupp B):

16/1 Frida (grupp B) rond 1, 30 min + 10 s

Albin Andersson – Sait Zekovic 0-1, 0-1
Bo Flood – Kenneth Frisk 1-0, 1-0

30/1 Frida (grupp B) rond 2, 30 min + 10 s

Albin Andersson – Bo Flood 0-1, 0-1
Sait Zekovic – Kenneth Frisk 1-0, 1-0
Bo Flood – Sait Zekovic (ett parti) 1-0
Kenneth Frisk – Albin Andersson (ett parti) 0-1

13/2 Frida (grupp B) rond 3, 30 min + 10 s

Albin Andersson – Sait Zekovic 1-0, 0-1
Bo Flood – Kenneth Frisk (uppskjutet)

27/2 Frida (grupp B) rond 4, 30 min + 10 s

Albin Andersson – Kenneth Frisk (ett parti) 1-0
Sait Zekovic – Bo Flood (ett parti) 0-1
Albin Andersson – Bo Flood 0-1, 1-0
Sait Zekovic – Kenneth Frisk 1-0, 1-0

13/3 Frida (grupp B) rond 5, 30 min + 10 s

Bo Flood – Sait Zekovic 1-0, 1-0
Kenneth Frisk – Albin Andersson 0-1, 0-1

Slutställning, 12 partier:

1. Bo, 11 p
2. Sait, 7 p
3. Albin, 6 p
4. Kenneth, 0 p

KM Snabbschack: 15 min + 5 s (tre-fyra partier per kväll, olika motståndare). KM Snabbschack

KM Snabbschack:

Frida-blixt:

10/4 Frida-blixt, 3 min + 2 s

1. Fredrik, 10,5 p
2. Jörgen, 10 p
3. Sture, 6 p
4. Sait, 5,5 p
5. Joel, 5 p
6. Bo, 3,5 p
7. Albin, 1,5 p

KM Blixt:

17/4 KM Blixt, 3 min + 2 s

1. Jörgen, 10 p
2. Fredrik, 10 p
3. Sture, 8 p
4. Joel, 7,5 p
5. Sait, 7 p
6. Bo, 4,5 p
7. Albin, 2 p
8. Kenneth, 0 p

Hösten 2017

VM (Vänersborgs-mästerskapen): 60 min + 30 s (ett parti per kväll). KM Långparti

12/9 VM rond 1, 60 min + 30 s

Kenneth Frisk – Jörgen Isacsson 0-1
Bo Flood – Sture Westerlind 1-0
Lars-Arne Gustafsson – Fredrik Danielsson 0-1
Sait Zekovic – Mikael Karlsson 0-1

26/9 VM rond 2, 60 min + 30 s

Kenneth Frisk – Bo Flood 0-1
Fredrik Danielsson – Sait Zekovic 1-0
Sture Westerlind – Lars-Arne Gustafsson ½-½
Jörgen Isacsson – Mikael Karlsson ½-½

10/10 VM rond 3, 60 min + 30 s

Bo Flood – Jörgen Isacsson ½-½
Lars-Arne Gustafsson – Kenneth Frisk 1-0
Sait Zekovic – Sture Westerlind 0-1
Mikael Karlsson – Fredrik Danielsson 0-1

24/10 VM rond 4, 60 min + 30 s

Kenneth Frisk – Sait Zekovic ½-½
Bo Flood – Lars-Arne Gustafsson 0-1
Sture Westerlind – Mikael Karlsson ½-½
Jörgen Isacsson – Fredrik Danielsson 0-1

7/11 VM rond 5, 60 min + 30 s

Lars-Arne Gustafsson – Jörgen Isacsson 0-1
Sait Zekovic – Bo Flood 0-1
Mikael Karlsson – Kenneth Frisk 1-0
Fredrik Danielsson – Sture Westerlind 1-0

21/11 VM rond 6, 60 min + 30 s

Kenneth Frisk – Fredrik Danielsson 0-1
Bo Flood – Mikael Karlsson 1-0 (w.o.)
Lars-Arne Gustafsson – Sait Zekovic 1-0
Jörgen Isacsson – Sture Westerlind 1-0

5/12 VM rond 7, 60 min + 30 s

Sait Zekovic – Jörgen Isacsson 0-1
Mikael Karlsson – Lars-Arne Gustafsson ½-½
Fredrik Danielsson – Bo Flood 1-0
Sture Westerlind – Kenneth Frisk 1-0

Slutställning efter 7 ronder:

1. Fredrik, 7 p
2. Jörgen, 5 p
3. Bo, 4,5 p
4. Lars-Arne, 4 p
5. Mikael, 3,5 p
6. Sture, 3 p
7-8. Kenneth, 0,5 p
7-8. Sait, 0,5 p